KADIN VARSA İMKANSIZ YOKTUR

Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD), ‘Yapabilirsin: Kadın Varsa İmkansız Yoktur’ Belgeseli Yapımcısı, Gazeteci Tuluhan Tekelioğlu’nu ağırladı.
 Tarih: 29-11-2023 15:14:49
KADIN VARSA İMKANSIZ YOKTUR

Bursa Merinos AKKM’de düzenlenen özel gösterim ve Tuluhan Tekelioğlu söyleşisi yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Tuluhan Tekelioğlu’nun belgesel gösterimi ve söyleşisine, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Alinur Aktaş, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Özer, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, İznik Belediye Başkan Vekili Sezer Korunan, HOSAB Başkanı Ömer Faruk Korun, GİFED Başkanı Oya Eroğlu, YASAV Başkanı Emire Cantürk Eren, BUMKAD Başkanı Ülfet Öztürk, TEKSİDER Başkanı Nermin Ceyhan, GESİAD Başkan Vekili Tolga Papatya, BUMİAD Başkan Vekili Reyhan Ağciyan, Uludağ Koleji Kurucusu Çetin Yıldırım, BUİKAD Kurucu  Başkanı Selma Çetinkaya Türker, ARSİYAD  geçmiş dönem başkanı Gürsel Durmuş, ÇEK Kır Çiçekleri öğrencileri, Uludağ Üniversitesi Öğrenci Topluluğu üyeleri ve davetliler katıldı.

Programda açılış konuşmasını gerçekleştiren BUİKAD Başkanı Şeyda Şençayır, Cumhuriyet’in 100. Yılının tüm Türkiye’de coşkuyla kutlandığını belirterek, BUİKAD’ın Cumhuriyet’in 100. Yılına yakışır proje ve çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Şençayır şöyle konuştu: “Cumhuriyet hepimiz için çok önemli. Biz Türk kadınları olarak ne mutlu bize ki Cumhuriyet sayesinde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde dünyanın diğer ülkelerindeki kadınlardan çok daha önce 5 Aralık 1934 tarihinde seçme ve seçilme hakkını elde ettik. Biz BUİKAD olarak 2007 yılında 11 kurucu üye ile yola çıktık. Bugün 16. Yılımızda 9’u kurumsal olmak üzere toplam 147 aktif üyemizle, emin adımlarla ilerliyoruz. Akdeniz İş Kadınları Federasyonu üyesiyiz. Marmara ve İç Anadolu bölgeleri sınırları içerisinde faaliyet gösteren iş insanları derneklerinin tek çatı altında toplandığı MARSİFED’e bağlı tek kadın derneği olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. GİFED’in kurucu üyesiyiz. İş kadınları ile güçlü bir Türkiye hedefine ulaşmak hedefi doğrultusunda iş yaşamının her kesiminde kadının varoluşunu sağlamak amacıyla etkinliklerini arttırmayı, kadınların yönetim biçimlerini desteklemeyi hedefledik. Bu anlamda kadın istihdamını geliştirmeye ve arttırmaya yönelik pek çok çalışmanın içinde yer alıyoruz ve farkındalık oluşturuyoruz. Paydaşlarımızla birlikte ‘Gücümüz Eşitliğimiz’ zirvemizde bu paylaşımlarımızı inançla sürdürüyoruz. Bizim bu yıl özel mottomuz Cumhuriyet’in yüzüncü yılında yüzlerce iş kadını ile daha güçlü bir BUİKAD inşa etmek. İlk günkü kararlılıkla çalışmalarımıza bu yönde devam ediyoruz.”

“KADINLARIN HER ZAMAN YANINDAYIZ”

Geceye katılan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da kadınların istihdam ve üretime katılımlarını destekleyen çalışmalarını anlatarak, “Kadınların fırsat verildiğinde neler başarabileceğini biliyor ve kadınların istihdamı ile üretime katılımlarının güçlenmesi için projeler üretiyoruz. Türkiye’nin güçlü geleceğini hep birlikte inşa edeceğimize olan inancımızla, kadınların özverili çalışmalarını ve hayat kattıkları güzellikleri çoğaltmak, güçlendirmek adına üzerimize düşeni yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Gazeteci ve Belgesel Yapımcısı Tuluhan Tekelioğlu ise belgeselin yapım sürecini ve etkilerini anlatarak şunları söyledi:

“ZOR AMA KEYİFLİ BİR YOLCULUK…”

“2017 yılında ‘Yapabilirsin’ belgeselini yapmak için yola çıktığımda bu belgeselin bu kadar kelebek etkisi yapabileceğini hiç bilmiyordum ama şunu biliyordum: Kadınlar ve gençler inanılmaz bir güce sahip. Kadınlar geçmişten bugüne tarihten getirilen kalıpları, üzerlerine boca edilen ağırlıkları arka plana ittiğinde cesaretle doluyorlar ve bu cesaretle büyük işler yapıyorlar. Belgeselimize konu olan kadınlar, Anadolu’nun çok farklı coğrafyalarında yaşayan kadınlar. Zor yolculuklar yaptık ama bugün o kadınlar bir çok insana dokunuyorlar. Korku ne kadar bulaşıcıysa, cesaret de bulaşıcıdır. Ben gençlerimize hayal kurmalarını ve bu hayallerle geleceklerini tasarlamalarını öneriyorum. Ben hayallerimin peşinden koştum ve ulaştım, zorluklara rağmen bugünlere geldim. Ben engellenen bir gazeteciydim ama asla pes etmedim.

“ATATÜRK’ÜN YOLUNDA AZİMLE YÜRÜYORUZ”

Azimle yürüyoruz, azimle yürümekten vazgeçmiyoruz.  Gazetecilik yapamayınca belgesel çekmek istedim. İyi ki yapmışım, 13. Belgeselime geldim. Tutkulu olun yeter, hayallerinizin peşinde koşun yeter. Aynı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk gibi. O nasıl türlü zorluklarla bu ülkeyi bağımsız kıldıysa, bizlerin de onun yolunda yürümek gibi bir ödevimiz var. Biz bugün Türk kadınları olarak bu ülkede kendimizi özgürce ifade edebiliyorsak, hayal kurup, hayallerimizin peşinde koşabiliyorsak bunu O’na borçluyuz. Mustafa Kemal Atatürk kadın ve erkeği bu toplumun eşit yurttaşları kılmış. Kadın ve erkek bu toplumun iki kanadı gibi. Bu iki kanat olmadan bu toplum uçamaz. Kadınımız, erkeğimizle bu ülkeye, cumhuriyetimize, bizi diğer toplumlardan ayıran en büyük kazanımlarımızdan olan laikliğe ve geleceğimize sahip çıkacağız.Kadın varsa yapabiliriz.”

Etiketler
  HABER GALERİ
  DİĞER BURSA Haberleri
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI nisbar giriş betnis giriş yakabet giriş